تاریخ انتشار :پنج شنبه ۶ خرداد ۹۵.::. ساعت : ۷:۴۷ ب.ظ
فاقددیدگاه

مرگ تدریجی روستاهای استان بوشهر/به قلم ابوذر زارعی

hhhhh
 پارس جنوب؛ ابوذر زارعی :دهیار باغان از توایع بخش شنبه و طسوج شهرستان دشتی

 

hhhhh.jpg

به نام خداوند جان و خرد
کزین برتر اندیشه بر نگذرد
محضر نمایندگان محترم و شریف مردم استان بوشهر در مجلس شورای اسلامی
با سلام و احترام
چند صباحی است حال بخش عمده ای از حوزه های انتخابی شما خراب است و روز به روز خرابتر هم می شود .
چند صباحی است خبر مرگ تدریجی روستا های استان زر خیز بوشهر در گوشه و کنار زمزمه میشود.
چند صباحی است امید و انگیزه و روح کار و تلاش از خادمان بی سنگر مردم روستاها یعنی شورا ها و دهیاران گرفته شده است .
مدتی است که در هر نشستی و هر محفلی و هر جایی سوالاتی از جنسی متفاوت تر از آنچه می گفتیم و می‌شنیدیم، می‌شنویم . یکی از سر دوستی و دلسوزی، یکی از سر بدخواهی و کج اندیشی و دیگری هم از سر طعنه و تمسخر.
همه این مقدمه چینی مربوط به خبر تعطیلی دفتر امور روستایی و ادغام آن در دفتر امور شهری است.خبری که از دی ماه سال گذشته سر زبان ها افتاد و تنها دلیل توجیهی آن برای چهار استان بوشهر ، یزد ،البرز و سمنان تعداد دهیاری های زیر ۵۰۰تا بود.
خبری که همه دلایل فنی و علمی و واقعیت وجودی دهیاری ها و توسعه روستاها را ندیده گرفته و حتی فراتر از آن همه طرح ها و برنامه های توسعه محور ریاست محترم جمهور و معاونت توسعه روستایی و در استان بوشهر طرح های امید استاندار محترم را یک شبه بر باد خواهد داد .
در طول سه سال اخیر هر چه از رییس‌جمهور و مسئولین امر و برنامه ریزان شنیدیم این بود که :« کشوری توسعه می یابد که روستا هایش توسعه یابند و آباد شوند.» « تنها راه توسعه کشور از توسعه پایدار روستا ها میگذرد»«توسعه و پیشرفت شهر ها در گرو توسعه روستاها ست و روستا ها باید تقویت و توسعه یابند تا کشور توسعه یابد» « بخش عمده و عظیمی از اقتصاد مقاومتی باید از روستا و در روستا اتفاق بیافتد».
حال بر سر چند راهی گفته ها ، شنیده ها، واقعیتها و عمل ها مانده ایم که چرا قرعه فال را به نام استان ما زدند.
آیا حجم عظیم طرح ها و برنامه های انجام شده و در حال انجام در روستا های استان در دفتر شهری قابل پیگیری است؟
آیا حجم عظیم اعتبارات توزیعی در استان بوشهر که بعضا چند برابر برخی استان هاست نیاز به تشکیلاتی حتی گسترده تر و با اختیارات بیشتر از دفتر امور روستایی ندارد ؟
آیا موقعیت جغرافیایی استان بوشهر از شمال تا جنوب و مرز طولانی دریایی و روستاهای ساحلی از یک سو ، روستاهای واقع در دشت های پهناور از سوی دیگر و روستاهای کوهپایه ای و کوهستانی با مسیر های صعب العبور و دور از دسترس نیاز به دفتری با نیروی انسانی کارآمدتر و زبده تر و پر انرژی تر نیاز ندارد ؟
آیا دفتر شهری که به زعم بسیاری از کارشناسان و حتی بسیاری از نمایندگان عالی دولت در شهرستان ها و بخش ها ،حتی در ادا ره امور در هم پیچیده و مشکلات گریبانگیر و روزافزون شهر ها هم مانده، می تواند گلیم بقای روستا ها را و نه توسعه آن را از آب بیرون بکشد؟
آیا ادغام دفتر امور روستایی با سیاستهای کلی نظام و برنامه توسعه کشور سازگار است و اصلا گرهی از مشکلات دولت را حل می کند؟
آیا تدبیر یعنی همین که محصولی را بکاریم و بعد به همین راحتی رهایش کنیم.
لذا از شما نمایندگان محترم مردم ، توقع و انتظار می رود مخالفت صریح خود با این طرح را اعلام فرموده و با تمام توان مسئولان ارشد استان را متقاعد کرده تا اجرای طرح ادغام را به تاخیر انداخته و مثل دیگر استانها وزارت کشور و ساز مان برنامه ریزی را از انجام این طرح منصرف نمایید.

خبرنگار: رضا محمدی

دیدگاه خود را به ما بگویید.